Україна | Ukraїna Історія,Аристократія,Козацтво ЧИ ВАРТО ІДЕАЛІЗУВАТИ МАЗЕПУ

ЧИ ВАРТО ІДЕАЛІЗУВАТИ МАЗЕПУУкраїнці віддають данину памʼяті великому гетьманові

Мазепа і 2023-й рік: які помилки минулого слід виправити сьогодні?

У роковини смерті гетьмана Мазепи (21.09.1709) аналізуватимемо соціально-економічну та суспільно-політичну ситуацію в Україні наприкінці 17- го й початку 18-го сторіччя, а також порівняємо її з процесами, які нині відбуваються в нашій країні.

Від редакції:

Не треба ідеалізувати Мазепу. Він багато в чому спричинився до творення Російської імперії і дуже пізно усвідомив, що не туди бʼє, не на те робить ставку. Петро Іваненко (Петрик) підказував йому ще на початку 1690-х років. Мазепа усвідомив свою помилку через півтора десятка років. Прикметно, що Мазепа знайшов свій останній прихисток у Ханській Україні, гетьманом якої був його писар-дипломат Петрик.

Бувши одним із найбагатших у Європі людей, Мазепа будував церкви (в яких потім його анафенуватимуть) замість того, щоб будувати армію (міг найняти потужну армію).

Церковні ієрархи ще більшою мірою допомагали Москві, брали активну участь у творенні імперії, залишилися при тій імперії й щиро анафемували свого колишнього покровителя.

На жаль, ніхто не хоче критично осмислювати історію і брати в історії уроки. Тому, власне, українська наука не поспішає розвінчувати й російський історичний міф.


Ваша підтримка журналу «Україна» дуже важлива. Підпишіться, щоб отримувати оновлення на електронну пошту. Складіть пожертву на журнал «Україна». Дякуємо!

Leave a Reply