ЕСТЕТИКА УКРАЇНСЬКИХ ШРИФТІВЯк вибрати шрифт для урочистих паперів

Тарас Іщик

Верховна Рада України хоче в своїх урочистих паперах замінити Іжицу на шрифт “Воля” Марчела Можина. Тут зради немає, дійсно, це хороша ініціатива. Однак, давайте розберемось в тому, чому Воля в цьому випадку тут не буде дуже доречною.

Шрифт “Воля” створений за мотивами літерації Ніла Хасевича — українського повстанського художника. Від шрифта віє боротьбою та військом. Кожен шрифт має своє змістове навантаження і це теж повинно враховуватися при виборі шрифта.

“Воля” вже використовують навіть у нагородах Збройні Сили України і це чітко повʼязує його якраз з військом. Там, на мою думку, він і мав би залишитися. Щоб потім зʼявитися на бойових прапорах та урочистих паперах. Цей шрифт про військо, яке здобуває волю. Дозволю собі в цьому дописі запропонувати кілька шрифтів українських шрифтотворців та аргументи, які могли б викликати увагу наших законотворців.

1. Гарнітура Злука (на честь УНР і ЗУНР) зроблена за мотивами літерації Петра Холодного, який, вочевидь спирався на доробок Георгія Нарбута та Марка Кірнарського, що започаткували виразний, але трагічно перерваний разом з історією Української Республіки, стиль українського шрифту.

2. Малюнок шрифту Kalyna заснований на ескізах відомого українського художника-графіка початку XX ст. Георгія Нарбута. На його роботах базується ціла школа в українському образотворчому мистецтві, дуже впливова по сьогоднішній день.

3. Шрифт Ruthenia унікальний тим, що в ньому автор подав деякі форми літер української абетки, які максимально наближають її до первинних традиційних форм, які були дещо спотворені реформою Петра І, від чого теперішня українська кирилиця має багато некоректних літер, хоча ми вже звикли.

4. Шрифт «Українське Барокко» є проектом каліграфічного набірного шрифта, що поєднує в собі кращі традиції українського скоропису кінця XVII ст. та тогочасних європейських гуманістичних курсивів в осучасненій інтерпретації дизайнера Геннадія Заречнюка.

5. Шрифт Kyiv Type Titling є акцидентною частиною супергарнітури для Києва. Цілком добре підходить особливо для грамот і подяк. Виглядає як і сучасно, так і стримано.

6. Поштовхом до початку роботи Богдана Гдаля над шрифтом «Старий Харків» стала фотографія першої половини 20 століття з вивіскою на споруді теперішнього Харківського національного університету мистецтв імені Івана Котляревського. Гарне поєднання стилю та вишуканості.

7. Хоч шрифт NAMU і є шрифтом Національного художнього музею України, однак в ньому поєднані найбільш знакові історичні шрифтові відображення. Він виглядає модерно та знаково в дусі нашого часу.

8. Дизайн форми літер шрифта Palitura натхненний рукописною писемністю ранньої кирилиці (болгарська школа, XIX століття) та українськими візерунками, передані гостротою форми, вертикальними штрихами що звужуються донизу, стилізованими косими гачками вгорі, та трикутними акцентами.

Цей текст був про те, що не варто їздити на чужому конику. Українських шрифтів ще багато і вони всі чудові. Досить просто зайти на Rentafont і обрати потрібний. А для того потрібен дизайнер, а не популізм.

Leave a Reply