Україна | Ukraїna Реліґія НА ЧИЄМУ БОЦІ ПАПА РИМСЬКИЙ!?

НА ЧИЄМУ БОЦІ ПАПА РИМСЬКИЙ!?Заява Глави УГКЦ щодо дискусії довкола деяких висловлювань Папи Франциска на зустрічі з католицькою молоддю Росії

28 серпня 2023

З католицькою молоддю Росії Папа Франциск поспілкувася онлайн 25 серпня 2023 року в межах Х Всеросійської зустрічі католицької молоді, що відбулася у Санкт-Петербурзі.

Заява Глави УГКЦ щодо дискусії довкола деяких висловлювань Папи Франциска на зустрічі з католицькою молоддю Росії
Телеміст за участі Папи Франциска в межах Х Всеросійської зустрічі католицької молоді в Санкт-Петербурзі, 25 серпня, фото: Vatican News

Заява Блаженнішого Святослава, Глави й Отця УГКЦ, щодо дискусії відносно деяких висловлювань Святішого Отця Франциска на зустрічі з католицькою молоддю Росії 25 серпня 2023

Із великим болем і занепокоєнням ми дізналися про слова, присвоєні Його Святості Папі Франциску на онлайн-зустрічі з російською католицькою молоддю 25 серпня 2023 року в Санкт-Петербурзі.

Ми сподіваємося, що ці слова Святішого Отця були сказані спонтанно, без жодних спроб історичних оцінок, а тим паче підтримки імперіалістичних амбіцій Росії. Однак розділяємо великий біль, спричинений ними не лише серед єпископату, духовенства, монашества та вірних нашої Церкви, а й інших конфесій і релігійних організацій. Водночас усвідомлюємо і те глибоке розчарування в суспільстві, яке вони спричинили.

Слова про «велику Росію Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії — великої, просвіченої, країни великої культури та великої гуманності» — найгірший приклад імперіалізму та крайнього російського націоналізму.

Існує небезпека, що ці слова можуть бути сприйняті як підтримка того націоналізму й імперіалізму, який сьогодні став причиною війни в Україні — війни, яка щодня приносить смерть і руйнування для нашого народу.

Приклади, наведені Святішим Отцем, насправді суперечать його науці про мир, адже він завжди засуджував будь-яку форму вияву імперіалізму в сучасному світі та попереджав про небезпеку крайнього націоналізму, наголошуючи, що саме він є причиною «третьої світової війни по частинах».

Як Церква, ми хочемо заявити, що в контексті агресії Росії проти України подібні висловлювання надихають неоколоніальні амбіції країни-агресора, хоча мали б категорично засуджувати такий спосіб «бути росіянами».

З метою уникнення будь-яких маніпуляцій щодо намірів, контексту та висловлювань, присвоєних Святішому Отцеві, ми очікуємо від Святого Престолу пояснення цієї ситуації.

Українська Греко-Католицька Церква разом з усіма громадянами нашої держави засуджує ідеологію «русского міра» та весь кримінальний спосіб «бути росіянами». Сподіваємося, Святіший Отець почує наш голос.

За кілька днів єпископи нашої Церкви об’єднаються у м. Рим для щорічного Синоду Української Греко-Католицької Церкви. Ми матимемо нагоду зустріти Його Святість та особисто донести до нього сумніви й біль українського народу, довіряючи його батьківській турботі про нього.

† СВЯТОСЛАВ

* * *

Замість коментаря:

Пощо Шевчук оперує терміном націоналізм щодо москви? Він робить це зумисне, аби заплямувати українських націоналістів? Це брутальна маніпуляція або добре продуманий хід. На московії нема націоналізму, там, главо УГКЦ, рашизм, фашизм, імперіялізм. І про це свідчать ухвалені офіційні документи у ВР України. Припиніть грати термінами, за якими прихована політика церкви із плямування націоналістичного руху в Україні. У Москві нема націоналізму. Там є рашизм. Коли б у нас був націоналізм – не було б війни.

«Український націоналізм – це найповніший, найглибший і наймогутніший вияв українства, найкращих і найсильніших поривів українського духа, українського серця, думки й історичної волі» (с. 18–19).

«Нація – це вищий ступінь розвитку народу. Це ідейно-політичне оформлення й завершення народу. Нарід стає нацією, коли витвориться у нього спільна воля й ідея творити власне життя, політично себе оформити, коли усвідомить собі своє історичне покликання…» (с. 146). Дмитро Мирон-Орлик. Праця “Ідея і Чин України”.

«Соціяльно, економічно, культурно і політично Україна має бути сама собою, не частиною цілого ось є проста програма націоналізму!” Дмитро Донцов.

«Націоналізм — це ясність замість недоговорености, це “однобічність” замість еклектизму, це “гострореальна дійсність замість старомодного доктринерсива, це пристосування до себе замість пристосування себе”, — Дмитро Донцов.

«Весь український народ є підметом і цілевим визначенням українського націоналізму. Якнайкращий, всебічний розвиток усіх сил і частин української нації, свобода й дійсна справедливість для всіх громадян Украхїни – це основні лінії його програми”, — С. Бандера.

«Націоналізм, цей загальноевропейський рух, що визволив десятки поневолених і упосліджених націй, що утворив великі і національні культури і літератури – цей рух світла і волі українська інтелігенція, подурена і запаморочена московськими теоріями, вважала нічого не вартою дурницею на радість московитам і на свою і на народу свого погибель.”

“Націоналізм — ангел помсти для пануючих і визискуючих націй, ангел помсти за упосліджених…” — Микола Міхновський.

Ірина Фаріон

Від редакції:

На жаль, папа Франциск не єдиний, хто підтримує Росію у її війні в Україні.


Ваша підтримка журналу «Україна» дуже важлива. Підпишіться, щоб отримувати оновлення на електронну пошту. Складіть пожертву на журнал «Україна». Дякуємо!

Leave a Reply