ПОЛІТИКА ПРОТИ ЕКОНОМІКИВирішуючи спільні справи, залишаймо господарські потреби вдома

Коли ми читаємо Цицерона, ми в його трактаті De re publica звертаємо увагу на те, що ж допомагає людям мобілізовуватись та робити щось разом для визначення своєї долі.
Тобто на розумінні «речей спільних» — res publica.

Цицеронівське визначення res publica означає приблизно наступне: Існує деяка одиниця під назвою populus, і це не будь-який натовп, що зібрався з якогось приводу, а пов’язані тим, що має назву латиною iuris consensu — деякою згодою в питаннях права. Те, що зобов’язує їх всіх разом та об’єднує в зв’язане ціле.

Конкретно тут — як ми можемо всі разом влаштувати вільне життя. Разом приймати правила життя, прийнятні для всіх нас, і потім всім разом починати виконувати ці писані нами правила.

І тут важливі обидва компоненти: (1) участь в ухваленні цих законів і правил; (2) а також їх письмова фіксація.

Коли ж немає спільної згоди та писаного права, то замість res publica виникає інший феномен, який схоплюється італійським терміном cosa nostra.
У цій ситуації це теж є справа або річ — cosa (аналог res), тільки справа ця або річ є nostra, а не publica.
І ми отримуємо «нашу справу» — коли кілька серйозних і важливих чоловіків починають регулювати життям нашої громади за своїми власними поняттями та у власних інтересах.

У нас же сам термін «спільне користування» стійко асоціюється або з «нічиєю власністю», або з комунальною квартирою, або зі смородом громадської вбиральні. Відповідно все, що нас всіх об’єднує має принижене тлумачення.

І ми не усвідомлюємо, що можливий інший рівень спільного володіння (а не користування) — рівень, де була б осмислена і можлива публічна дія кожного.

Ліберально-капіталістичний тип свідомості пропонує рівність початкових умов – «ми всі беремо участь в одній гонці, ніхто не винен, що ви програли, а переможець на осуджується». Моральний аспект не обговорюється.

Соціалістично-патернальний тип свідомості (який у нас стверджувався майже протягом усього ХХ ст.) — нав’язує рівність результатів, «соціалістичну зрівнялівку», де хтось буде визначати ваші потреби.

Але справа в тому, що є ще третій тип свідомості, про який говорять республіканці – це рівність в ступені можливості впливати на спільну справу.

Мається на увазі рівність в можливостях по заняттю основних позицій в органах влади.

А це повертає політиці автентичність її життя.

Бо політика — це не вимазування свого опонента брудом під час передвиборчої кампанії, і не боротьба павуків у банці за те, хто буде «пиляти» бюджет. Це — не змагання замовних статей в пресі і не боротьба за переділ власності.

Політика є тим, від чого і народився сам термін — від «полісу». А поліс завжди протистоїть «ойкосу» (терміну від якого пішло слово «економіка»).

Бо на агору вільні люди йшли вирішувати спільні справи, залишивши господарські потреби вдома, за межами полісу, разом з рабами та ідіотами…

Сергій Чаплиґін

Від редакції:

У старших народів згода в питаннях права починається не з римського права, а з національних традицій і звичаїв, тобто із звичаєвого права.

У країнах, де ще живе звичаєве право, навіть не виникає потреби в Конституції.

Отож, студіюючи римське право, для нас важливим, ба навіть важливішим є відродження національних традицій і звичаїв.

Leave a Reply