Україна | Ukraїna Війна Росії в Україні ПЕРЕМОГА — ЦЕ МИР, КРАЩИЙ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ

ПЕРЕМОГА — ЦЕ МИР, КРАЩИЙ ЗА ПОПЕРЕДНІЙТомас Фрідман вважає, що путін дурень.
Хто я такий, щоб сперечатися з Фрідманом, він же тричі лавреат Пулітцерівської премії.
Фрідман вважає, що путін не має плану Б і воює нині без усякої мети.
Це не так.

Путін не може перемогти, він зазнав поразки (перемога — це мир, кращий за попередній).
Але Україна ще не перемогла.

Війна може закінчитися як перемога України й поразка росії.
Війна може закінчитися як поразка України й поразка росії.
Ми зараз воюємо за те, щоб втілився перший сценарій.
Путін воює за другий.
Він не ідіот, він знає свою мету.

* * *

Чи розуміє путін, що він програв? Безумовно. Навіть якщо йому вішають локшину на вуха щодо якихось тактичних перемог — все одно провал зимового наступу, провал осінньо-зимової ракетної кампанії, економічні проблеми, соціальні настрої та міжнародна ситуація є очевидними.

Путін не має шансу на перемогу, бо перемога — це мир, кращий за попередній. Шматок української землі в зубах не робить мир для росії кращим, ніж станом на січень 2022. Суходільний коридор в Крим не вартий розгромленої кадрової армії, розтрощених державних фінансів, зруйнованої економіки та міжнародної ізоляції, і головне — втрати перспективи бути третім полюсом у триполюсному світі.

Чого тоді прагне путін? Відповідь очевидна — він прагне української поразки.

Бувають війни, коли одна сторона здобуває перемогу, а інша зазнає поразки. Ми звикли всі війни міряти такою міркою. Але бувають і війни, коли всі сторони зазнають поразки, а переможців нема. Згадайте Першу світову на східному театрі воєнних дій: Німецька, Австро-Угорська та російська імперії — всі три зазнали поразки, переможців не було.

Російська поразка ще не означає української перемоги. Бо війна може завершитися нашою перемогою й російською поразкою. А може завершитися поразкою обох сторін. Для путіна це не буде перемогою, але буде принаймні внутрішнім виправданням — а росіянам він може оголосити перемогу в будь-який момент незалежно від об’єктивних реалій, і вони (за невеликим виключенням) полегшено зітхнуть: “Все закінчилося, ми перемогли, живемо далі як без ризиків і незручностей, так і без образ і принижень, а ця СВО була лише епізодом, вартим забуття”. Путін не має потреби зберігати обличчя.

У путіна немає жодного способу забезпечити собі перемогу. Але є принаймні чотири шляхи забезпечити українську поразку.

Перший шлях полягає у війні на виснаження. Він вірить, що Захід може втомитися, й українські ресурси закінчаться швидше, ніж російські.

Другий шлях полягає в заморожуванні конфлікту. Він вірить, що Захід та Схід разом можуть примусити Україну сісти за стіл перемовин і підписати заморожування за тим чи іншим сценарієм.

Третій шлях полягає в розколі українського суспільства. Він вірить, що завищені очікування призведуть до громадянського конфлікту між тими, хто за припинення війни, і тими, хто за продовження війни. Відсутність спільної візії перемоги та сильний інформаційний шум дійсно є ризикованими для України.

Четвертий шлях полягає у втраті Україною шансу на післявоєнне відновлення. Цей шлях добре описаний у статті “Виграти війну, програти мир”. Інерційний сценарій українського післявоєнного розвитку є поразкою України.

Путін зазнав поразки, але ми ще не перемогли. Його мета — дотягнути нас до поразки. Наша мета — перемога. Перемога — це мир, кращий за попередній: відновлена Україна в ЄС і НАТО та деімперіалізована РФ, яка ніколи більше не має можливості загрожувати Україні.

Валерій Пекар

Leave a Reply