Україна | Ukraїna Журналістика,Публіцистика ЛЮДИНА МАЄ ЖИТИ ТИМ, ЧИМ ВОНА ЗАЙМАЄТЬСЯ

ЛЮДИНА МАЄ ЖИТИ ТИМ, ЧИМ ВОНА ЗАЙМАЄТЬСЯУ видатного українського журналіста і публіциста, старшого колеґи і навчителя не однієї когорти українських журналістів сьогодні день народження. З роси й води йому! Творчої наснаги і нових звершень!Пропонуємо увазі наших читачів короткий автобіоґрафічний текст С. Колесника.

Володимир Іваненко

* * *
Після війни, яка звалася «Великою Вітчизняною»,школа у моєму селі Мончинці не працювала. Довелося мені ходити «по науку», в п’ятий клас, в чужий район , у далеке село Корделівку. І щодня пішки 12 кілометрів польової дороги – туди і назад.

До цієї школи ходили діти із семи сіл. Хто три кілометри долав, хто два, хто чотири. Ну, а я був рекордсмен. У п’ятий клас набилося тих школяриків аж 52-є. Першого ж дня глянув на це стовковисько «народу» і обрав собі місце в самісінькому кутку- біля самої грубки.

Так мені сумно, незатишно (тепер сказав би «некомфортно»). Справді, все і всі чужі, з чужих сіл , навіть говірка здавалася чужою.
На все життя врізався у пам’ять урок з БІОЛОГІЇ.

Заходить учителька: тілиста, високої вагової категорії, здалася мені суворою, строгою. А ось, говорила гарно, розумно, щебетала, як пташка.

Потім викликала учнів і стала опитувати що вони запам’ятали із сказаного нею. І що ж вийшло? Між нею і класом нежданно- негадано виросла стіна. Глуха мовчазна стіна. Відповіді учнів були не просто скупі, приблизні, а нікчемні.

Вона обвела очима клас, і її погляд безжально упав на мене:

– Як твоє прізвище? Колесник? Ну, добре, з цим ми розібралися. А що ти скажеш про наш урок? Ти щось утямив, щось тобі запало в голову?

Я встав, і як на правду, ноги в мене не те, що трепетом тремтіли, а якось так підло підгиналися в колінах.

Однак, люби, Боже, правду, шляхів для відступу у мене – ані на грам, чи на сантиметр.
Десь так хвилин через п’ять вона зупинила мене і звернулася до класу: «Ви послухайте, як він говорить і що говорить! І повчіться в нього!». Потім учителька взялася за мене:

— Теж мені, зашився в куток, як пташка в кубло. От що, забирай свої речі і переходь сюди! Будеш віднині сидіти за першою партою. Нехай хтось інший гне свою спину по кутках.

Вона помовчала, зробила кілька кроків туди — сюди, ніби осмислюючи щось дуже важливе: «Будеш сидіти ось тут. Твоє місце віднині на видноті!»

Воїстину, свята жінка ця вчителька Марія Антонівна. І увага до мене, і її дивовижні слова переродили мене. Поселили віру в себе, впевненість у своїх силах. Середню школу я закінчив з медаллю, університет з відзнакою. Служив на флоті, моє прізвище постійно красувалося на дошці відмінників бойової і політичної підготовки.

На лекціях, які я читав в Університеті імені Шевченка ходили студенти з інших факультетів та з інших вузів. Людина має жити тим, чим вона займається. А не, просто собі, відбувати номер на цій планеті.

Степан Колесник

Leave a Reply