Україна | Ukraїna Історія,Традиції і звичаї КОЛИ ВДЯГАЄТЕСЬ В «УКРАЇНСЬКОМУ» СТИЛІ…

КОЛИ ВДЯГАЄТЕСЬ В «УКРАЇНСЬКОМУ» СТИЛІ…



Хочу нагадати про нагальне.

Людоньки! Коли вдягаєтесь в “українському” стилі, будь ласка, зробіть fit check — чи не несете ви в світ шароварщинузамість українського вбрання. Я іноді бачу та в мене очі болять і серце, адже на нас дивляться іноземці й запам’ятовують: “оце значить така вона, Україна”.

Що таке кіч і шароварщина, якщо говорити про українську культуру?

Це те, що старанно пхав у нас совєтський союз. Так старанно, що дехто все ще сприймає за спражнє українське. Іншими словами — заміна етнічного розмаїття на несмак, який його спростовує.

Це — примітизовані пластикові/паперові віночки; атласні шаровари та сорочки; штампована беззмістовна вишивка де треба і де не треба; засилля кислотно-яскравих кольорів, що аж очі печуть; відсутність смаку і міри в “національних” елементах; спрощення етнічного вбрання до карнавального костюма і таке інше.

Кілька фактів: вінки носили молоді незаміжні дівчата; носили здебільшого натуральні тканини, якщо фарбовані, то в природні кольори. Оті кислотно-сині шаровари, які все ще вдягають в танцювальних ансамблях – такі ж “українські”, як Донецьк російський; наш одяг набагато, набагато різноманітніший, аніж вишиванка та жовто-сині стрічки. В кожному регіоні – свої скарби; “українці — нація селян” — радянський міф, в який вірять досі. Погугліть одяг заможних українців минулих століть, це треба побачити. Джентльменський набір “сорочка + віночок” — далеко не все, що носили наші предки; є вишиті сорочки, а є вишиванки. То є різні предмети одягу; вишитий орнамент й навіть кожна квітка у вінку мали своє сакральне значення. Через що їх сувенірні аналоги масового виробництва виглядають ще сумніше; шаровари як чоловічий одяг здобули популярність лише у 18 сторіччі. До того, і навіть після того ходили у вузьких штанах.

Зрозуміло, ніхто не ставить за мету історичну реконструкцію, то дорого і важко. Просто… давайте хоча б лежати в правильному напрямку ) Хочеться етніки — проста лляна сорочка та, скажімо, найдешевші коралі краще за пластмасові маки кольору радянського прапору.

Вибачте, якщо когось образила, але тепер це важливо як ніколи. Зараз у світі формується новий образ України, який закріпиться за нею на довгі часи. Пильніше обирати її репрезентацію – найменше, що ми можемо зробити.

Трошки аутентичної краси на фото. В кінці — не моє, від блогерок krapka.krapka та yivgaa (instagram). Першу вже рекомендувала, і другу рекомендую дуже-дуже: ламає стереотипи та захопливо розповідає нашу історію. Всім добра.

Марина Серебряна

Leave a Reply